Wyniki pierwszego przetargu na białe certyfikaty

Opublikowany

Na podstawie lektury protokołu Komisji Przetargowej URE oraz do tej pory upublicznionych danych nie jest łatwo zinterpretować wyniki pierwszego przetargu. Najważniejszy jest chyba wniosek zawarty w pierwszym moim poście dotyczącym wyników przetargu – ogromna ilość ofert odrzuconych z powodu wadliwej dokumentacji przetargowej!

Tym razem chciałbym przyjrzeć się tym 102 ofertom, które zweryfikowano pozytywnie i dopuszczono do przetargu. Jedyne dane, którymi na tę chwilę dysponujemy to opublikowana na stronie URE tabelka w takiej postaci:

wyniki I przetragu na biale certyfikaty

W pierwszym przetargu dotyczÄ…cym zwiÄ™kszenia oszczÄ™dnoÅ›ci energii przez odbiorców koÅ„cowych Å›wiadectwa efektywnoÅ›ci energetycznej zostaÅ‚y przyznane dla 42 zÅ‚ożonych ofert przetargowych, w których wartość efektu energetycznego ω zawieraÅ‚a siÄ™ w przedziale od 0,72 do 3,49, natomiast ωsr (obliczone jako Å›rednia ważona z ω po wolumenie deklarowanych oszczÄ™dnoÅ›ci) wyniosÅ‚o 1,112. Wartość współczynnika akceptacji ofert t w pierwszym przetargu ustalono na 0,5 dlatego wszystkie zÅ‚ożone oferty zmieÅ›ciÅ‚y siÄ™ w przedziale (t ×ωsr; ωmax). Wnioskowana ilość Å›wiadectw stanowiÅ‚a zaledwie 3% dostÄ™pnej puli dlatego wszystkie oferty wygrane dostaÅ‚y przydziaÅ‚ certyfikatów, o które wnioskowaÅ‚y. Warto zauważyć, że wÅ›ród zwyciÄ™zców znalazÅ‚y siÄ™ także oferty o wartoÅ›ci ω<1, czyli wnioskujÄ…ce o wiÄ™kszÄ… ilość BiaÅ‚ych Certyfikatów niż wynikaÅ‚oby to z wyliczenia efektu energetycznego (inaczej – konsumujÄ…cych premiÄ™ za oszczÄ™dnoÅ›ci energii z wiÄ™cej niż jednego roku).

W dwóch pozostaÅ‚ych przetargach sytuacja byÅ‚a podobna – oferowana pula Å›wiadectw zostaÅ‚a wyczerpana w zaledwie 7% oraz wszystkie oferty zmieÅ›ciÅ‚y siÄ™ w przedziale (t × ωsr; ωmax). W drugim przetargu (zwiÄ™kszenie efektywnoÅ›ci energetycznej przez urzÄ…dzenia potrzeb wÅ‚asnych) wÅ›ród beneficjentów także znalazÅ‚y siÄ™ oferty z ω<1. W trzecim przetargu, dotyczÄ…cym zmniejszenia strat na przesyle i dystrybucji, zadeklarowane wartoÅ›ci ω byÅ‚y w przedziale od 1 do 5,44.

Czy z tych wyników można wyciÄ…gnąć jakieÅ› wnioski do opracowania strategii wyboru ω w kolejnych przetargach? Z pewnoÅ›ciÄ… tak, choć nie można za bardzo liczyć na fakt, że w przyszÅ‚oÅ›ci premiowane certyfikatem bÄ™dÄ… oferty z ω<1. De facto, czy takie oferty bÄ™dÄ… miaÅ‚y szansÄ™ siÄ™ zmieÅ›cić w dużym stopniu zależy od ustalanego odgórnie współczynnika akceptacji ofert t. Wydaje mi siÄ™ jednak, że w kolejnych przetargach nie bÄ™dziemy już obserwować tak wysokich deklaracji dla ω (powyżej 3) – oferty te odniosÅ‚y sukces w przetargu, ale wartość premii finansowej, którÄ… uzyskaÅ‚y jest zazwyczaj poniżej poziomu oczekiwaÅ„ (<330 zÅ‚/toe) i akceptowalna jedynie dla inwestycji cechujÄ…cych siÄ™ bardzo szybkim czasem zwrotu.


Niniejszy artykuł został pierwotnie opublikowany na blogu prad-cieplo-gaz.pl oraz na stronie firmy PS Operator

Autor
Kategorie ,