Bezprecedensowe nagranie

Opublikowany

Dwa dni temu ujrzałem nagranie, którego w życiu bym się nie spodziewał zobaczyć. Franciszku – ile razy jeszcze zdołasz mnie zaskoczyć?

To co najbardziej zaskakuje to to, ze słowa te nasz papież adresuje do amerykańskich zielonoświątkowców… nazywa braćmi tych, których my tak często uważamy za sekciarzy i heretyków… nazywa braćmi tych, którzy często nas uważają za heretyków, nasz Kościół za „nierządnicę Babilonu” a papieża za antychrysta…

Dzisiejsza Ewangelia:

„Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: “Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.
Słyszeliście, że powiedziano: “Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».”

Widać, że Franciszek ją już przetrawił, zrozumiał i zastosował – a ja mam żywy przykład od kogo się tego uczyć…

We are ONE body in Christ
Tak się zastanawiam jak bardzo jesteśmy ludźmi podziałów lub jedności? Z niepokojem obserwuję, że mimo deklarowania jedności to na co dzień raczej przykładam rękę do podziałów, koncentrując się na tym by odróżnić się od innych, by pokazać siebie, swoje zdanie, swoje racje, swoje przewagi… I nie trzeba sięgać daleko bo podziały tworzę już w swojej rodzinie, we wspólnotach w których jestem, w swojej parafii. Skoro na co dzień jestem człowiekiem podziałów to jak Bóg może mnie wykorzystać do budowania jedności Ciała Chrystusowego – całego Kościoła?
Pamiętam fragmenty z książki Michaela Scanlana „Niech zapłonie ogień” – Ciało Mojego Syna jest złamane… Widzę jednak, że droga by te rany uleczyć wiedzie przez umieranie dla siebie tu i teraz i budowanie jedności tam gdzie najtrudniej – pośród tych wśród których się przebywa, którzy są realni, dostępni i też, podobnie jak ja, maja swoje wady, swoje zalety i swoje racje…


dodane 26 lutego 2014

Po owocach ich poznacie… Dziś zobaczyłem jak bracia protestanci odebrali przesłanie papieża. Wielkie rzeczy dzieją się na naszych oczach, nie tylko w naszym Kościele… zobaczcie sami (tym razem z polskim tłumaczeniem)


Niniejszy artykuł został opublikowany na nieistniejącej już stronie «Kościół – projekt w budowie»

Autor
Kategorie ,