Niepopularne oszczędzanie...

Opublikowany

Zastanawiam siÄ™ czy sÅ‚owo „oszczÄ™dzanie” ma raczej pozytywne czy negatywne konotocje w naszych gÅ‚owach? Z jednej strony wszyscy chielbyÅ›my byc na tyle bogaci, aby nie musieć oszczÄ™dzać (pamietamy – „chciaÅ‚bym mieć koszule zawsze nowe zamiast stare prać”) i taka prokonsumpcyjna postawa to raj dla handlowców (w koÅ„cu to oni dziÄ™ki niej maja szansÄ™ siÄ™ wzbogacić). Z drugiej strony należy wspomnieć znany wszystkim slogan: „oszczedzajÄ… bogaci, i nam siÄ™ opÅ‚aci”. WiÄ™kszosć z nas jest zmuszona do oszczÄ™dzania na wiekszÄ… lub mniejszÄ… skalÄ™. Dotyczy to zarówno finansów osobistych (blogiem roku 2013 zostaÅ‚ jak oszczÄ™dzać pieniÄ…dze? MichaÅ‚a SzafraÅ„skiego) jak i prowadzenia biznesu, gdzie skrupulatna kontrola kosztów jest jednÄ… z najpopularniejszych strategii. I sÅ‚usznie, bo przecież chodzi o to aby zasoby bÄ™dÄ…ce w naszych rÄ™kach nie byÅ‚y bezmyÅ›lnie marnowane ale wykorzystane dla naszego lub wspólnego dobra.

Problem zaczyna siÄ™ gdy nie wszystkie te zasoby, którymi zarzÄ…dzamy, które konsumujemy, majÄ… charakter czysto finansowy lub nie potrafimy z finansami w sposób bezpoÅ›redni ich powiÄ…zać. Co np. mysleć o postawie: „stać mnie na to, aby marnować wodÄ™…, aby generować wiecej niz inni Å›mieci…, aby zużywać wiÄ™cej energii… Stać mnie – pÅ‚acÄ™ swoje rachunki”?

Mimochodem chyba odbiegam od głównego watku, który chciałem poruszyć. Chciałem zwrócic uwagę na problem motywacji przeprowadzania audytów energetycznych w przedsiębiorstwach. Okazuje się bowiem, że to nie szukanie oszczednosci energii i dążenie do poprawy nią gospadrowania jest głównym powodem zainteresowania audytami. O wiele częściej spotykamy sie z zainteresowaniem dlatego, że można jednorazowo dostac premię w postaci białych certyfikatów lub dlatego, że bank (lub inna jednostka finansujaca) stawia takie wymagania. Konsekwencją takich motywacji jest często dalekie od optymalnego zawężenie zakresu audytu. Przypomina to działania doraźnie, obliczone na krótkoterminowe korzyści. Przypuszczam, że nikt za bardzo dumny z tego nie jest i tak naprawdę przyczyna leży w braku świadomości. Ale to juz temat do rozwinięcia przy innej okazji.

Audyt energetyczny powinien sie nam kojarzyć z oszczednoÅ›ciami energii (lub przynajmniej jej kosztów), które można technicznie uzyskać z uwzglÄ™dnieniem opÅ‚acalnoÅ›ci ekonomicznej. Poprawa efektywnoÅ›ci energetycznej jest istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej dlatego w nowej Dyrektywie w sprawie efektywnoÅ›ci energetycznej 2012/27/WE pojawiÅ‚ siÄ™ zapis obowiazkowych audytów energetycznych dla sektora dużych przedsiÄ™biorstw. Pierwszy taki audyt ma być wykonany do 5 grudnia 2015 roku. Audyty powinny być powtarzane nie rzadziej niż co 4 lata. obowiazkowe audyty dla dużych przedsiÄ™biorstwJesli wiÄ™c potencjalne oszczednoÅ›ci nie sÄ… wystarczajacÄ… motywacjÄ… aby siÄ™gnÄ…c po audyt to może obowiÄ…zek okaże sie skuteczniejszy? Dyrektywa 2012/27/WE nie zostaÅ‚a jeszcze transponowana do polskiego porzÄ…dku prawnego – paÅ„stwa czÅ‚onkowskie majÄ… czas na transpozycjÄ™ do 5 czerwca 2014.
okresowe audyty energetyczne dużych przedsiębiorstw będą obowiązkowe

Mając jednak świadomość nadchodzacych zmian w prawie oraz potencjalną dostepność środków z NFOŚiGW na dofinansowanie audytów racjonalne wydaje się skorzystanie z okazji i przeprowadzenia audytu juz teraz. Dlaczego?

  1. Teraz (wnioski mozna skÅ‚adać od 10 do 24 marca 2014) można dostać do 70% dotacji na przeprowadzenie audytu – inaczej mówiÄ…c: oszczÄ™dzamy pieniÄ…dze na zakup usÅ‚ugi, której wykonanie bÄ™dzie wkrótce obowiÄ…zkowe
  2. W przypadku rekomendowanych w audycie inwestycji można dostać dodatkowo do 75% niskoprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW
  3. Im wcześniej wdrożymy rekomendacje poaudytowe tym szybciej pojawią sie trwałe oszczedności energii/pieniędzy. Odwlekanie w czasie oznacza bezpowrotne i nieodwracalne straty
  4. W niektórych przypadkach może pojawić sie szansa na dodatkowe bonusy finansowe, np. białe certyfikaty
  5. Pracujemy na swój wizerunek – zazwyczaj pionierzy zyskujÄ… znacznie wiÄ™cej niz tÅ‚um naÅ›ladowców

Masz pytania? Zespół ekspertów KE Synergia jest gotowy do doradztwa i podejmowania dziaÅ‚aÅ„ na rzecz poprawy efektywnosci energetycznej w Twoim przedsiÄ™biorstwie wykorzystujac aktualnie dostÄ™pne mechanizmy wsparcia. Skontaktuj siÄ™ z nami – zapraszamy do współpracy!

O Programie NFOŚiGW „Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki” pisałem już wcześniej. Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko poprzez dofinansowanie audytów energetycznych/elektroenergetycznych oraz pozostałych przedsięwzięć inwestycyjnych opisanych w programie priorytetowym. Wnioski będą przyjmowane w terminie od 10.03.2014r. do 24.03.2014r.

Autor