Opublikowany

PrzyglÄ…dam siÄ™ wynikom 3 przetargu URE na biaÅ‚e certyfikaty… Tym razem zwrócili mojÄ… uwagÄ™ przegrani. Do przegranych można zaliczyć tych, których oferty zostaÅ‚y odrzucone i tych, których oferty zostaÅ‚y niewybrane. Tym razem można byÅ‚o jednak wygrać przetarg i zostać chyba najwiÄ™kszym jego przegranym, ale o tym nieco później.

Odrzuceni

Nie wydaje mi siÄ™, aby o 230 ofertach odrzuconych w przetargu myÅ›leć w kategorii przegranych, choć część z nich z pewnoÅ›ciÄ… do takich należy. MyÅ›lÄ™ o tych, którzy popeÅ‚nili proste bÅ‚Ä™dy rachunkowe lub nie zaÅ‚Ä…czyli audytu do oferty, lub nie podpisali jej przez osobÄ™ uprawnionÄ… do reprezentacji podmiotu, lub… inne tej kategorii uchybienia. Ci przegrali albo z powodu niewiedzy wÅ‚asnej, albo z powodu bÅ‚Ä™dnego wyboru partnera-audytora, który asystowaÅ‚ przy przygotowaniu oferty. W grupie ofert odrzuconych znajdujÄ… siÄ™ jednak także oferty skÅ‚adane z uwzglÄ™dnieniem ryzyka co do interpretacji przepisów prawa przez KomisjÄ™ PrzetargowÄ…, czyli podmioty, które pomimo wÄ…tpliwoÅ›ci co do kwalifikacji swojej oferty postanowiÅ‚y podjąć wysiÅ‚ek i spróbować szczęścia. Tym siÄ™ po prostu tym razem nie udaÅ‚o, ale stosowanie zasady „no risk, no gain” nie jest dla nich żadnÄ… ujmÄ… zasÅ‚ugujÄ…cÄ… na krytykÄ™.

Niewybrani

Z „imienia” poznaliÅ›my za to 3 podmioty, których oferty zostaÅ‚y niewybrane w przetargu. W tym przypadku wszystkie formalnoÅ›ci zostaÅ‚y dopeÅ‚nione, przedsiÄ™wziÄ™cia siÄ™ kwalifikowaÅ‚y do uzyskania Å›wiadectw efektywnoÅ›ci energetycznej, ale uzyskane oszczÄ™dnoÅ›ci postanowiono sprzedać zbyt „drogo”. Na liÅ›cie tej znajduje siÄ™ spółdzielnia mieszkaniowa (odbiorca koÅ„cowy) oraz dwa przedsiÄ™biorstwa ciepÅ‚ownicze, które mogÅ‚y startować w każdej z trzech kategorii przetargowych (czÄ™sto PECe startowaÅ‚y w roli agregatora przedsiÄ™wzięć termomodernizacyjnych na rzecz odbiorców koÅ„cowych zrealizowanych na terenie ich dziaÅ‚alnoÅ›ci). Być może wolumen oszczÄ™dnoÅ›ci z tych przedsiÄ™wzięć byÅ‚ tak niewielki, że nie opÅ‚acaÅ‚o siÄ™ ich tanio sprzedawać. PatrzÄ…c jednak jakie wartoÅ›ci efektu energetycznego ω byÅ‚y w przetargu premiowane certyfikatami to zastanawiam siÄ™, czy o porażce zdecydowaÅ‚a natura hazardzisty (vabank), czy chciwość, czy też brak zdolnoÅ›ci przewidywania, matematycznych symulacji i zdrowego zarzÄ…dzania ryzykiem? Wygrywali przecież nawet ci odbiorcy koÅ„cowi, którzy chcieli cztery razy wiÄ™cej biaÅ‚ych certyfikatów, niż uzyskali oszczÄ™dnoÅ›ci energii – ω = 0,244! Jak musiaÅ‚a być propozycja w tym przypadku, że znalazÅ‚a siÄ™ poza przedziaÅ‚em? Åšrednia wartość ω z wszystkich ofert tej kategorii ważona wolumenem oszczÄ™dnoÅ›ci byÅ‚a na poziomie 0,7.
W przypadku drugiej i trzeciej kategorii przetargowej o porażkÄ™ byÅ‚o Å‚atwiej, gdyż Å›rednia wartość ω byÅ‚a znacznie bliższa jedynki i najlepsze wygrane oferty deklarowaÅ‚y wartość efektu energetycznego na poziomie 0,35, w zwiÄ…zku z tym maksymalnie daÅ‚o siÄ™ sprzedać niecaÅ‚e trzyletnie oszczÄ™dnoÅ›ci energii.

Największy przegrany

Moim zdaniem najwiÄ™kszym przegranym w zakoÅ„czonym niedawno przetargu jest przedsiÄ™biorstwo energetyczne, które zÅ‚ożyÅ‚o swojÄ… ofertÄ™ w trzeciej kategorii przetargowej tzn. „Zmniejszenie strat energii elektrycznej, ciepÅ‚a lub gazu ziemnego w przesyle lub dystrybucji” z zadeklarowanÄ… wartoÅ›ciÄ… sprzedaży efektu energetycznego ω = 45,305. W mojej gÅ‚owie siÄ™ nie mieÅ›ci absolutnie żadna racjonalna strategia biznesowa dla przyjÄ™cia tak absurdalnej wartoÅ›ci. Jakie sÄ… konsekwencje zÅ‚ożenia takiej oferty? Sprzedajemy paÅ„stwu osiÄ…gniÄ™te przez nas oszczÄ™dnoÅ›ci roczne za 2,2% ich nominalnej wartoÅ›ci. To przecież nawet mniej niż Å›rednia prowizja dla akwizytora w handlu. Bardzo patriotyczna postawa, ale wynikaÅ‚a ona raczej z grubego bÅ‚Ä™du lub gÅ‚upoty niż ze Å›wiadomego dziaÅ‚ania — bo przecież nie trzeba byÅ‚o wcale startować w przetargu, by sprzedać PaÅ„stwu swoje oszczÄ™dnoÅ›ci, można je byÅ‚o podarować… A skoro podjęło siÄ™ wysiÅ‚ek przygotowania oferty, poniosÅ‚o siÄ™ koszty przeprowadzenia audytu i podjęło sie rywalizacjÄ™ z innymi, to chyba nie po to, aby mieć tylko „koszty” do zaksiÄ™gowania? SÄ… przecież prostsze i bardziej dyskretne sposoby prania pieniÄ™dzy niż udziaÅ‚ w takim przetargu.

RozwinÄ™ jeszcze ten wÄ…tek — podmiot wygraÅ‚ przetarg i zrealizowaÅ‚ już przedsiÄ™wziÄ™cie lub jest zobowiÄ…zany pod groźbÄ… kar zgÅ‚oszone przedsiÄ™wziÄ™cie zrealizować. Uzyska za nie jednorazowÄ… premiÄ™ w postaci praw majÄ…tkowych o wartoÅ›ci odpowiadajÄ…cej 1/45 uzyskiwanych rocznych oszczÄ™dnoÅ›ci energii. Ale to nie wszystko. Przy współczynniku akceptacji ofert na poziomie 0,3 w momencie ogÅ‚oszenia przetargu istniaÅ‚a 100% pewność, że oferty z ω = 1 wygrywajÄ… przetarg. Na wstÄ™pie mamy wiÄ™c do czynienia z 50-krotnym zaniżeniem swojego przychodu. Popatrzmy dalej na utracone korzyÅ›ci — przecież przeszÅ‚y oferty z ω = 0,35, co oznacza, że oferent mógÅ‚ zarobić nawet 129 razy wiÄ™cej biaÅ‚ych certyfikatów niż zdobyÅ‚ w wyniku tego przetargu. PorażajÄ…ce.
Pogdybajmy nieco — jeśliby założyć, że była to średnia statystyczna oferta złożona w tej kategorii przetargowej, to opiewałaby na ok. 137 toe białych certyfikatów. Oznaczałoby to, że roczna oszczędności energii pierwotnej była na poziomie 260 tys. GJ (~6,2 tys. toe), co przy dobrym rozegraniu w przetargu, bez zbędnego ryzyka, mogło przynieść przychód ok. 12-15 mln zł (zamiast 130 tys.zł).
Nie mamy szans siÄ™ dowiedzieć czyja to jest oferta, i dlaczego ktoÅ› tak a nie inaczej postÄ…piÅ‚. Nie dowiemy siÄ™ też, kto jest za to odpowiedzialny – czy ZarzÄ…d, który wpisaÅ‚ taka wartość do deklaracji przetargowej nieÅ›wiadomy konsekwencji, czy to wina audytora, który źle doradzaÅ‚ swojemu klientowi? Z pewnoÅ›ciÄ… winna jest bezmyÅ›lność i poÅ›piech towarzyszÄ…ca skÅ‚adaniu ofert. Dziwi mnie jednak to, że sytuacja taka ma miejsce w kategorii przetargowej, w której uczestniczÄ… tylko koncesjonowane przedsiÄ™biorstwa energetyczne, które sÄ… oswojone z tematem i potrafiÄ… o wiele bardziej skomplikowane dokumenty, w tym wnioski taryfowe regularnie przygotowywać.

Podsumowanie

Z powyższych rozważań można wywnioskować, jak ważna jest rola wyboru odpowiedniego partnera dla naszego biznesu, czy do zadania, z którym się chcemy zmierzyć. Doradztwo profesjonalistów pomogłoby uniknąć wielu błędów, i część z wymienionych przegranych mogłaby dziś być w gronie szczęśliwych zwycięzców. Niestety na co dzień często oceniamy możliwości partnerów po pozorach. Zainteresowaniem cieszą się doradcy, którzy często znają się na PR bardziej niż na dziedzinie, w której doradzają. Bywa też długi łańcuch pośredników pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, przez co są zakłócenia procesu komunikacji, mogące skutkować takimi błędami,
W artykule nie wspomniałem o jeszcze jednym ważnym przegranym. Przegranym jest państwo polskie, któremu nie udało się stworzyć skutecznego i efektywnego systemu wsparcia efektywności energetycznej, który mógłby być bodźcem do dalszego wzrostu gospodarczego. Świadczy o tym zarówno niewielkie, kilkuprocentowe, zagospodarowanie oferowanej w przetargach puli świadectw efektywności energetycznej, jak i sprzedaż oszczędności drożej niż wynika to z ich nominalnej wartości. Nie po to stworzono przecież systemy aukcyjne.
Kolejnym przegranym jest także URE, który powołując komisję przetargową, nie potrafił zapewnić odpowiedniego trybu jej pracy, aby rozstrzygnięcia przetargu były w racjonalnym czasie.

Autor

Opublikowany

Na początku października poznaliśmy zwycięzców i przegranych w trzecim przetargu URE dotyczącym świadectw efektywności energetycznej, znanych jako białe certyfikaty. O wynikach przetargu pisałem już na blogu na stronach e-synergia.eu oraz ke-synergia.pl. Część informacji powtórzę także w tym poście, ale nie ograniczę się tylko do tego, co już było napisane wcześniej.

Trzeci przetarg kończy etap obowiązywania Ustawy o Efektywności Energetycznej z kwietnia 2011 roku w obecnym kształcie. Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Gospodarki w niezbędnej nowelizacji tej ustawy wynikającej z transpozycji Dyrektywy EED zrezygnuje z systemu aukcyjnego, który okazał się bardzo nieefektywny i znacznie droższy dla budżetu niż proste przyznawanie białych certyfikatów wszystkim kwalifikującym się podmiotom, które wdrożyły przedsięwzięcia i uzyskały ich efekty. Ten temat będę jednak rozwijał w innych postach — o proponowanych nowelizacjach ustawy oraz o podsumowaniu wszystkich trzech przetargów URE. W tym poście chcę skupić się tylko na tym, co wiemy o trzecim przetargu.

Pula świadectw efektywności energetycznej do rozdysponowania w ostatnim przetargu była olbrzymia: prawie 2 mln 180 tys. toe co odpowiada ponad 2 mld złotych (w pierwszym przetargu było to zaledwie 550 tys. toe a w drugim ok. 1370 tys. toe). Białych certyfikatów przyznano ok. 150 tys. toe, co stanowi mniej niż 7% zaoferowanej puli. Widać pewien postęp w stosunku do poprzednich edycji, ale trudno mówić o sukcesie. Dla budżetu może to i lepiej — wpływy z opłat zastępczych zmniejszą się o nie więcej niż 150 mln zł, jeśli wszyscy zwycięzcy przetargu zrealizują PSPEE (przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej) i dopełnią procedur o wydanie i umorzenie świadectw na czas.

Ilość ofert złożonych w trzecim przetargu (735) przekroczyła sumę ofert złożonych w obu poprzednich aukcjach (698). Komisja przetargowa liczyła 43 osoby, przy czym siedem z nich zostało wykreślonych z jej składu w trakcie prac, o czym dowiadujemy się z protokołu końcowego. Od daty otwarcia ofert do daty podpisania protokołu zakończenia przetargu minęło 214 dni, co daje wartość wskaźnika komisjo-dnia na ofertę na poziomie 0,29. Widać tu systematyczną poprawę od pierwszego (0,86) i drugiego przetargu (0,50), ale do doskonałości, czy zwykłego zadowolenia wciąż daleko. W stosunku do oczekiwań wynikających z zakresu oceny ofert czas trwania ich oceny jest długi. Może to doprowadzić do sytuacji, że nie wszyscy zwycięzcy przetargu zdążą wdrożyć planowane przedsięwzięcia lub dopełnić formalności wnioskowania o świadectwa efektywności energetycznej na czas i wygrana w przetargu nie przyniesie im spodziewanych korzyści finansowych. Kto będzie za to odpowiedzialny?

Ilość ofert odrzuconych była największa w historii przetargów i wyniosła 230, przy czym ich udział w stosunku do wszystkich złożonych ofert był tym razem najmniejszy i wyniósł (tylko / aż?) 31%, wobec 50% w pierwszym przetargu i 35% w drugim postępowaniu.

W wynikach widać wyraźny wzrost zainteresowania białymi certyfikatami wśród odbiorców końcowych. W poprzednich aukcjach widać było wyraźną przewagę sukcesu przedsiębiorstw energetycznych (2 i 3 kategoria przetargu, czyli oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych oraz na przesyle i dystrybucji). W tych kategoriach rozdzielono wówczas 36-45% wszystkich świadectw efektywności energetycznej. Tym razem ich łączny udział nie przekroczył 20%. I to jest dobra informacja.

wyniki trzeciego przetargu URE z podziałem na kategorie: odbiorcy końcowi, potrzeby własne oraz przesył i dystrybucja. Pole powierzchni proporcjonalne do udziału

Tak jak wspominałem wcześniej, tym razem miałem także swój udział w tej aukcji. Brałem bezpośredni udział w przygotowaniu oraz koordynacji trzech ofert przetargowych składanych w drugiej kategorii przetargowej — urządzenia potrzeb własnych. Dwie z tych ofert zostały wybrane w przetargu, a oszczędności energii pierwotnej im towarzyszące przekraczają 3000 toe rocznie. Jak widać z powyższego rysunku, pomimo że 2 oferty z 502 to mniej niż 4 promile, po uwzględnieniu wartości ofert miałem wpływ na poziomie prawie 5%. Poniżej prezentuję jeszcze dwie grafiki, które rzucają więcej światła na udział moich Klientów w przetargu i przygotowane przeze mnie oferty — informacje o 2-giej kategorii przetargowej oraz wykres kołowy z podziałem przyznanych białych certyfikatów na poszczególne kategorie przetargu. Jeśli analizę zawęzić do samej oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych w procesie wytwarzania energii to wybrane w przetargu oferty, które były przygotowane przez mój zespół, stanowiły ponad 40% ofert złożonych i zatwierdzonych w ramach tej kategorii. Uważam, że to świetny wynik.

wyniki trzeciego przetargu URE w kategorii potrzeb własnych — pula, wykorzystanie i udział ofert przygotowanych przeze mnie.  Pole powierzchni proporcjonalne do udziału

wyniki trzeciego przetargu URE z podziałem na kategorie i udział Co-OPERATIO w wynikach

Åšrednia statystyczna wygrana oferta w kategorii 1 opiewaÅ‚a na 322 toe biaÅ‚ych certyfikatów, w kategorii 2 – na 488 toe (oferty przygotowane przeze mnie byÅ‚y ulokowane znacznie powyżej wartoÅ›ci Å›redniej), a w kategorii 3 – na 137 toe. NajwiÄ™cej można byÅ‚o zarobić (w znaczeniu: najdrożej sprzedać swoje oszczÄ™dnoÅ›ci) w kategorii 1: z ω już od 0,244 (czyli z ponad 4 krotnym przebiciem) i ze Å›redniÄ… wartoÅ›ciÄ… ω na poziomie 0,7. W pozostaÅ‚ych kategoriach ωmin wyniosÅ‚o 0,35, a wartość Å›rednia na poziomie 0,9 – 0,99. w trzeciej kategorii pojawiÅ‚a siÄ™ zupeÅ‚nie nieracjonalna wartość zadeklarowanego efektu energetycznego na poziomie 45,3. Nie sÄ…dzÄ™, aby wynikaÅ‚o to ze Å›wiadomego wyboru jakiejÅ› strategii udziaÅ‚u w przetargu — raczej z bÅ‚Ä™du lub braku wiedzy co do konsekwencji. Prawdopodobnie ta oferta, mimo zwyciÄ™stwa, to najwiÄ™kszy przegrany tego przetargu. Zdziwienie tym wiÄ™ksze, że startowaÅ‚a w kategorii przedsiÄ™biorstw energetycznych, wiÄ™c wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, ze najbardziej Å›wiadomych uczestników tego rynku…

wyniki trzeciego przetargu URE — deklarowana wartość sprzedaży efektu energetycznego omega

Autor
Kategorie

Opublikowany

Zgodnie z protokoÅ‚em rozstrzygniÄ™cie nastÄ…piÅ‚o 21 wrzeÅ›nia br. czyli po 9 miesiÄ…cach i 3 dniach od terminu skÅ‚adania ofert. DoczekaliÅ›my siÄ™, choć dowiedzieliÅ›my siÄ™ o tym ponad dwa tygodnie później – 7 października. Komisja przetargowa skrupulatnie sprawdziÅ‚a 735 ofert, które wpÅ‚ynęły, w wyniku czego odrzucone zostaÅ‚y tym razem tylko 230 oferty. Z pozostaÅ‚ych tylko 3 oferty przegraÅ‚y przetarg — w znaczeniu takim, że oferenci przyjÄ™li bardzo agresywnÄ… strategiÄ™ i nie zmieÅ›cili siÄ™ ze swojÄ… propozycjÄ… wartoÅ›ci ω w przedziale, który definiuje rozporzÄ…dzenie audytowe. Lista 502 ofert wybranych, jak i pozostaÅ‚e listy, sÄ… opublikowane na stronie BIP URE i każdy może sobie sprawdzić, kto wygraÅ‚, a kto nie. Przy czym to niezupeÅ‚nie prawda — zamieszczone dane pozwalajÄ… jedynie na zidentyfikowanie oferenta i jego lokalizacji. Aby zidentyfikować projekt, w przypadku np. kilku ofert tego samego oferenta, trzeba znać numer oferty… Na razie nic wiÄ™cej nie wiadomo, ale wkrótce pewnie pojawi siÄ™ jakaÅ› statystyka, której bÄ™dÄ™ siÄ™ uważniej przyglÄ…daÅ‚ i postaram siÄ™ skomentować, jak to już miaÅ‚o miejsce w dwóch poprzednich przetargach.

Z dobrych wieści powiem tylko, że tym razem byłem osobiście zaangażowany w przygotowanie ofert i z trzech projektów, które koordynowałem i opracowywałem, dwa znalazły sie na liście zwycięzców, a jeden został odrzucony. Mam więc 67% skuteczności w przeliczeniu na sztuki :). Ale jeśliby przeliczyć to nie wg sztuk, tylko wg wielkości oszczędności energii to moja skuteczność wyniosła 87%. I tego się będę trzymał :)

Autor
Kategorie

Opublikowany

Dzisiaj w kościele usłyszałem następujący fragment z Ewangelii św Łukasza (Łk 11, 15-26)

Gdy Jezus wyrzucał złego ducha, niektórzy z tłumu rzekli: «Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy». Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba.
On jednak znając ich myśli rzekł do nich: «Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i szatan sam z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, zabierze wszystką broń jego, na której polegał, i łupy jego rozda.
Kto nie jest ze MnÄ…, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze MnÄ…, rozprasza.
Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku. A gdy go nie znajduje, mówi: „Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem”. Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym. Wtedy idzie i bierze siedem innych duchów, złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam.
I staje się późniejszy stan owego człowieka gorszy niż poprzedni».

Dwie refleksje mnie naszÅ‚y po wysÅ‚uchaniu tego fragmentu. Pierwsza dotyczy konkurowania o poparcie spoÅ‚eczne i dyskredytowania potencjalnej konkurencji. Temat w sam raz na kampaniÄ™ wyborczÄ… :) Jezus realizuje swÄ… misjÄ™ – pochyla siÄ™ nad nÄ™dzÄ… ludzi niosÄ…c uzdrowienie, uwolnienie i gÅ‚oszÄ…c Boże Królestwo. Przez niektórych obserwatorów jest przez to postrzegany jako zagrożenie. W zwiÄ…zku z tym próbujÄ… znaleźć jakiÅ› sÅ‚aby punkt tego, czego sÄ… Å›wiadkami albo przynajmniej sprowokować Jezusa do dziaÅ‚ania na ich warunkach, do dopasowania siÄ™ do ich oczekiwaÅ„. JeÅ›li nie udaÅ‚o siÄ™ w żaden sposób podważyć faktu samego uwolnienia czÅ‚owieka od demona i znaleźć w tym zÅ‚ych aspektów to trzeba uderzyć w konkurenta, nawet jeÅ›li nim jest Mesjasz lub wielki prorok, oskarżajÄ…c go o zÅ‚e intencje i faÅ‚szywe źródÅ‚o wÅ‚adzy i mocy – „czyni to przez Belzebuba…” Innymi sÅ‚owy – jeÅ›li powodów obiektywnych brak to powód do krytyki można wykreować, wystarczy konsekwentnie zastosować odpowiedniÄ… narracjÄ™. Tak w stylu dajcie mi czÅ‚owieka a paragraf siÄ™ znajdzie.
Co z tym zrobił Jezus? Spokojnie odparł argumenty adwersarzy nawiązując do istoty swojej misji, a na koniec zawarł przestrogę skierowaną do tych, którzy chcą mieć wpływy społeczne Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza.

Drugi wÄ…tek, znacznie dla mnie ważniejszy, to potwierdzenie pewnej prawdy duchowej. Kilka słów wstÄ™pu jest jednak konieczne, bo wydaje siÄ™, że współczeÅ›nie jest silna tendencja do negowania Å›wiata duchowego i redukowania go do mocno zindywidualizowanej pÅ‚aszczyzny psychologicznej. Dla wiÄ™kszoÅ›ci współczesnych bardziej obiektywnie rzeczywisty jest Å›wiat wirtualny, który obiektywnie i mierzalnie oddziaÅ‚uje na ich życie, niż Å›wiat duchowy, który ich zdaniem zależy caÅ‚kowicie od czÅ‚owieka, bo on sam go mebluje w swojej gÅ‚owie. Nie zauważamy, albo celowo pomijamy duchowy wymiar życia, wpÅ‚yw Boga na nasze życie, nasze interakcje z anioÅ‚ami i demonami, ze wspólnotÄ… Å›wiÄ™tych w niebie… To takie nienaukowe, niemodne, niewspółczesne. Ale czy prawdziwe, czy niesie z sobÄ… konsekwencje?

W dzisiejszym fragmencie zauważyÅ‚em przestrogÄ™, że nie ma ziemi niczyjej, że pustka zapeÅ‚ni siÄ™ i jest to tylko kwestiÄ… czasu. Nie mogÄ™ sam być panem swego Å›wiata – to tylko iluzja. JeÅ›li doÅ›wiadczyÅ‚em Bożego dziaÅ‚ania w moim życiu, to naturalnÄ… konsekwencjÄ… jest zaproszenie Go do siebie i życie pod Jego sztandarem, wg Jego Prawa. JeÅ›li takiego kroku nie zrobiÄ™, to tylko kwestiÄ… czasu pozostaje stanie siÄ™ kolejny raz Å‚upem demonów, tym razem gorszych niż poprzednio. Å»ycie „po swojemu” jest duchowo nieroztropne. I choć wiara w Boga i wiara Bogu jest na co dzieÅ„ wymagajÄ…ca, choć czÄ™sto jest wewnÄ™trznym zmaganiem to życie bez Boga jest porażkÄ…, jest ryzykiem „bratania” siÄ™ ze stworzeniami, których celem jest nasze nieszczęście, a strategiÄ… ukrywanie swojego istnienia, aż do czasu caÅ‚kowitego nas zniewolenia. Pustka duchowa to tylko stan przejÅ›ciowy – czym jÄ… zapeÅ‚nisz? Poddasz siÄ™ Bogu czy na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ zajmiesz siÄ™ obronÄ… przed niechcianymi gośćmi?

Autor
Kategorie ,

Opublikowany

Ni stąd, ni zowąd, w piątek 19 grudnia o godzinie 14:58 na stronie BIP URE opublikowano ogłoszenie o trzecim przetargu na białe certyfikaty… Zagranie dość ciekawe i wielu będzie zadawać sobie, a może też i publicznie, pytanie, o co chodzi Prezesowi URE?. Skąd to upodobanie w tym, aby potencjalnych zainteresowanych zaskoczyć? Czyżby chciał sprowokować pilniejsze śledzenie swoich poczynań – wpiszcie do codziennych „to do’s” odwiedziny strony URE. A może chodzi o to, aby jak najmniej białych certyfikatów wydać – stąd te terminy i skrupulatne sprawdzanie formalnej poprawności ofert przez 10 miesięcy? Obawiam się, że prawda może być o wiele bardziej prozaiczna…

Moja hipoteza jest taka, że Prezes URE nie myśli wcale o tych, którzy oferty muszą przygotować – czy im nie utrudnia pracy – ale po prostu ogłaszał przetargi w ostatnim dniu roboczym danego roku przed pójściem na zasłużony urlop. Widocznie w tym roku Prezes postanowił wybrać się na urlop od poniedziałku 22 grudnia i dlatego ogłosił przetarg w ostatnich minutach urzędowania w piątek. W poprzednim roku ogłoszenie ukazało się również w piątek, z tym że 27 grudnia. Sam jestem ciekaw czy moja hipoteza ostatecznie się potwierdzi. Wiele wskazuje na to, że mam rację, ale bez znajomości planu urlopów p. Macieja Bańdo nie uda nam się tego potwierdzić. Jeśli ktoś zna sekretarkę lub kadrową w URE to ma szanse to zweryfikować.

Ale w czym problem? Przecież wiadomo, że zgodnie z zapisami ustawy o efektywności energetycznej przetarg w tym roku musiał zostać ogłoszony więc czy te parę dni robi jakąś różnicę? Niestety robi, i to dużą. W Polsce jesteśmy mistrzami z czekaniem ze wszystkim na ostatnią chwilę. Dopóki nie zobaczymy ogłoszenia to nie kiwniemy palcem bo nie wiadomo czy nie byłoby to nadaremnie. Potem niestety okazuje się, że kalendarz jest taki, ze trzeba rezygnować z urlopu, pracować po nocach albo temat odpuszczać. W miarę zbliżania się do końca grudnia temat przetargu na białe certyfikaty pojawia się częściej w serwisach dla przedsiębiorców i poczynają pierwsze nieśmiałe przygotowania. Podmioty upoważnione agregują portfele i zaczynają weryfikować projekty. Audytorzy energetyczni otrzymują coraz więcej często coraz mniej poważnych ofert współpracy, których jedynym celem jest uzyskanie białych certyfikatów bez zaangażowania własnych środków beneficjenta. Innymi słowy – budzimy się, aby z okazji skorzystać. Dlatego skrócenie terminu składania ofert z 30 stycznia na 19 stycznia to jest uciążliwość dla wielu przedsiębiorstw. Do 19 stycznia trzeba bowiem ofertę do siedziby URE dostarczyć. Wcześniej trzeba ja przygotować i najlepiej kilkakrotnie zweryfikować, bo w poprzednich przetargach aż 35% ofert zostało odrzuconych z powodów formalnych. Jeżeli o przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej nie zatroszczono się wcześniej to wystartowanie w przetargu będzie wymagało dużej determinacji. Bo przecież, podobnie jak Prezes URE, większość z nas od piątku jest już na urlopie i myśli o świętach. O przetargu na CIRE napiszą pewnie w poniedziałek, ale do wielu ta wiadomość nie dotrze. Będą się jej spodziewać dopiero pomiędzy świętami a Nowym Rokiem. Wielu pracowników wraca z urlopów dopiero 7 stycznia. Nie będzie więc łatwo w tym roku wpisać się w kalendarz zaprojektowany przez Prezesa URE.

Koniec narzekania – czas na konkrety. Ogłoszenie o przetargu znajduje się tutaj. Współczynnik akceptacji ofert wynosi 0,3. Pula certyfikatów znacznie przekracza możliwości jej skonsumowania: 1743 tys. toe dla odbiorców końcowych i po ~218 tys. toe dla potrzeb własnych oraz zmniejszenia strat na przesyle i dystrybucji. Oznacza to, że możemy się spodziewać jeszcze niższych wartości efektu energetycznego omega, niż w poprzednim przetargu, czyli jest szansa na wyższy przychód lub umorzenie większej ilości świadectw niż wynikałoby to z oszczędności uzyskanych na przedsięwzięciu (a nie po to był przecież wprowadzany mechanizm aukcyjny). Zatem do pracy. I wysokich wygranych! Na stole, jakby nie liczyć, leżą ponad 2 mld zł…

Autor
Kategorie