Rozstrzygnięcie drugiego przetargu na białe certyfikaty

Opublikowany

przetarg na świadectwa efektywności energetycznej rozstrzygnięty Doczekaliśmy się wreszcie rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego przez Prezesa URE w ostatnim tygodniu ubiegłego roku. Komisja przetargowa po 8 miesiącach intensywnej pracy 29 października br. podpisała protokół i zakończyła prace. Wyniki — oficjalne dokumenty — są opublikowane na stronie BIP Urzędu Regulacji Energetyki.

Wolumen Å›wiadectw efektywnoÅ›ci energetycznej przeznaczony do rozdzielenia w przetargu wynosiÅ‚ odpowiednio: 1 094 636,8 toe dla zwiÄ™kszenia oszczÄ™dnoÅ›ci energii przez odbiorców koÅ„cowych oraz 136 829,6 toe w dwóch pozostaÅ‚ych kategoriach przetargowych. W przetargu wzięło udziaÅ‚ 487 ofert, z których 3 zostaÅ‚y wycofane na wniosek podmiotów przystÄ™pujÄ…cych do przetargu. ZwyciÄ™sko próbÄ™ przetargowÄ… przeszÅ‚y 302 oferty, których szczegółowa wykaz jest tutaj. Ale wcale nie oznacza to, że pozostaÅ‚e 182 oferty nie zmieÅ›ciÅ‚y siÄ™ w dostÄ™pnej puli przetargu lub przestrzeliÅ‚y deklarowanÄ… wartość sprzedaży efektu energetycznego ω — takich ofert byÅ‚o bowiem tylko 13. Natomiast aż 169 ofert przepadÅ‚o w przetargu z powodu wystÄ…pienia przesÅ‚anek, o których mowa w § 10 ust. 3 rozporzÄ…dzenia przetargowego… Jest to informacja o tyle istotna, że podobnie jak w pierwszym przetargu, odsetek ofert odrzuconych z powodu bÅ‚Ä™dnie wypeÅ‚nionej lub wadliwej, lub niekompletnej dokumentacji przetargowej jest bardzo wysoki — prawie 35% (50,5% w pierwszym przetargu).

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku KE SYNERGIA planuje organizację warsztatów i konsultacji dotyczących prawidłowego wypełniania dokumentacji przetargowej. Zgodnie z zapisami Ustawy o EE do końca roku musi zostać ogłoszony kolejny przetarg, dlatego wszystkich, którzy mają wątpliwości co do poprawności wypełnienia dokumentów lub polegli z tego powodu w poprzednich przetargach zapraszamy do minimalizacji ryzyka poprzez udział w naszych warsztatach. Wkrótce ogłosimy szczegóły, ale już dziś możesz się z nami kontaktować i wyrazić swoje zainteresowanie udziałem. Uwzględnimy to, dając Ci pierwszeństwo w przypadku zbyt dużej liczby chętnych.

Przyjrzyjmy się jednak zagregowanym wynikom tych, którym w przetargu dopisało szczęście. Na stronach URE pojawiła się tabelka, dzięki której możemy dokonać przynajmniej powierzchownych podsumowań i ocen czy przetarg zakończył się sukcesem, czy porażką.

źródło: URE. Zagregowane wyniki drugiego przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej według kategorii, o których mowa ustawie o efektywności energetycznej

Najpierw pula:
169 ofert wyłonionych w ramach poprawy efektywności energetycznej u odbiorców końcowych (główna kategoria przetargowa, filar systemu wsparcia poprawy efektywności energetycznej) opiewało na niecałe 31,7 tys. toe, co stanowiło mniej niż 3% dostępnej puli.
Poprawę efektywności energetycznej przez urządzenia potrzeb własnych przedsiębiorstw energetycznych skutecznie zadeklarowano w 24 ofertach opiewających łącznie na 11,4 tys. toe, co stanowi 8,3% dostępnej puli certyfikatów w tej kategorii.
W ostatniej kategorii — zmniejszenia strat na przesyle i dystrybucji — zwyciężyło 109 ofert opiewających na 14,1 tys. toe, czyli 10,3% dostępnej puli świadectw efektywności energetycznej.
Łącznie we wszystkich trzech kategoriach deklarowana wielkość oszczÄ™dność energii pierwotnej to 57,2 tys. toe, co stanowi zaledwie 4,2% planu (oczekiwaÅ„) URE na ten rok (tak bowiem należy interpretować wielkość oferowanej puli Å›wiadectw w przetargu). Choć w liczbach bezwzglÄ™dnych jest to prawie trzy razy lepiej niż w ubiegÅ‚orocznym, pierwszym przetargu, to stopieÅ„ wykorzystania byÅ‚ na tym samym poziomie. Wniosek – zbyt maÅ‚o siÄ™ dzieje w efektywnoÅ›ci energetycznej lub zbyt maÅ‚o ofert jest zgÅ‚aszanych do udziaÅ‚u w przetargu.

Teraz o wartości efektu energetycznego ω:
Okazuje się, że przy tak słabej konkurencji wcale nie trzeba się uciekać do śrubowania ceny, za którą chce się sprzedać osiągnięte oszczędności energii. W ubiegłym roku wśród zwycięskich pojawiły się oferty z ω na poziomie 0,75. W tym roku dolne granice ω są położone znacznie niżej: 0,4-0,5. Oznacza to, że przynajmniej w niektórych przypadkach Prezes URE będzie musiał wydać nawet 2 i więcej certyfikatu za 1 toe osiągniętych oszczędności. Mam wrażenie, że nie o to nam w aukcjach chodziło — zaproponowany system się nie sprawdza, bo jest i nieefektywny (8 m-cy czekania na rozstrzygniecie, mało przedsięwzięć, niewielki stopień wykorzystania dostępnej puli) i drogi (wygrywają oferty z ω < 1!). Może więc rozważyć rezygnacje z przetargów i rozdzielanie białych certyfikatów z automatu w stosunku 1:1 do zaoszczędzonej energii pierwotnej?

Czego nie wiemy?
Z opublikowanych na dziś przez URE danych nie dowiemy się ile, ze zgłoszonych przedsięwzięć, zostało już zrealizowanych, a ile jest planowanych do realizacji. Ta wiedza będzie nam ujawniana stopniowo w ramach publikacji kart audytu podmiotów, którym wystawiono świadectwa efektywności energetycznej.


Artykuł pochodzi z bloga KE SYNERGIA

Autor
Kategorie